elichem

Hledat

Přejdi na obsah

OL-31

Osvětlení fotokomory

osvětlovací těleso pro prostorové osvětlení fotokomory

Osvětlení pro fotokomoru OL-31 je standardní zdroj bezpečného osvětlení pro práci s citlivým fotografickým materiálem. Osvětlení může být užito pro prostorové osvětlení místností střední velikosti, např. fotokomor, výrobních a skladovacích prostor při výrobě, místností s vyvolávacími automaty a v jiných podobných případech.

Osvětlení je tvořeno kovovým pouzdrem s vestavěnou elektronikou a nastavitelnou upevňovací příchytkou. Může být snadno upevněno na zeď dvěma šrouby a nastaveno do vhodné polohy. Světelný zdroj je tvořen řetězcem světelných diod (LED). Osvětlení je vyráběno pro síťové napětí 220-240VAC 50-60Hz. V případě požadavků může být dodáno také pro napětí 24VDC/AC. Ve speciálních případech, pro práci s několika druhy fotografických materiálů může být osvětlovací těleso dodáno s přepínatelnou barvou světla (napr. žlutou / červenou pro modro- a zelenocitlivé rentgenové filmy). Vypínač a síťový kabel jsou umístěny na boční stěně. Výstupní okno je překryto průsvitným plastem.

Jaké osvětlení zvolit pro zpracování multigradačních černobílých papírů?

Protože v poslední době rostou dotazy, týkající se vhodného osvětlení fotokomory při zpracování fotografických černobílých papítů s proměnnou gradací (multigradační papíry, MG), věnujeme této problematice samostatnou stránku, kde jsou tato problematika a obecná problematika osvětlení fotokomory diskutovány.


více ...

Jak jednoduše zkontrolovat vhodnost umístění osvětlovacího tělesa s ohledem na závojování zpracovávaných fotopapírů?

Touto problematikou se zabývá například článek firmy Kodak "How safe is your safelight?", který si můžete stáhnout v originálu ze stránek firmy Kodak, případně stáhnout jeho český překlad.

originální článek

český překlad


Jaké osvětlovací těleso použít pro zpracování defektoskopických filmů řady INDUX?

Pro tyto filmy je vhodné použít osvětlení OL-21/660 nebo OL-31/660, v závislosti na velikosti fotokomory. Nejmenší doporučená vzdálenost je asi 100 cm od materiálu, které je přizpůsobena svítivost použitých LED; vzdálenost ale může být větší nebo menší v závislosti na užitém pracovním režimu.

Jak těleso upevnit?

Všechna osvětlovací tělesa jsou určena pro upevnění na zeď pomocí hmoždinek a šroubů. Novější tělesa OL-21 mají stejné upevnění jako typy OL-31 s upevňovacími otvory v jedné řadě, což zjednodušuje rozměřování při vrtání do zdi. Rovněž je možné je upevnit k polici, skříňce nebo podobnému předmětu v blízkosti kyvet.

Jaká je výhoda světel OL-31/dual?

Tato světla byla vyvinuta speciálně pro pracoviště, kde se současně zpracovávají dva typy rentgenových filmů (modrocitlivý a zelenocitlivý) - tzv. "modrý" a "zelený" program. V takovém případě lze přepínačem zvolit žluté světlo pro modrocitlivé (nesensibilizované) nebo červené osvětlení pro zelenocitlivé (orthochromatické) filmy. Výhoda žlutého osvětlení je v tom, že v této oblasti je oko více citlivé, takže se snímky lépe posuzují. Pokud se v komoře vyvolává jen s konstantní dobou vyvolávání, je možno pro oba režimy použít univerzální červené světlo OL-31/660, případně výkonnější model OL-21/660.

OL-31

Osvětlovací těleso poskytuje prakticky monochromatické záření s očekávanou životností vice než 50000 hodin a stabilní spektrální složení emitovaného světla. Osvětlení se prakticky nezahřívá a má nepatrnou proudovou spotřebu.

Použitím vhodného typu LED mohou být světelné podmínky v osvětlovaném prostoru přizpůsobeny spektrální sensibilizaci zpracovávaného fotografického materiálu. Dominantní vlnová délka emitovaného světla musí být vždy volena mimo oblast spektrální sensibilizace fotografického materiálu.


Osvětlovací těleso pro fotokomoru OL-31 je vyráběno v následujících základních typech. V případě speciálních požadavků kontaktujte svého dodavatele.

typ osvětlovacího
t
ělesa

230V
st
ř.

24V
ss./st
ř.

příkon
[VA]

barva světla

vlnová délka [nm]

počet LED

OL-31/550 230

n

 

5

zelená

550

24

OL-31/550 24

 

n

OL-31/590 230

n

 

žlutá

590

OL-31/590 24

 

n

OL-31/615 230

n

 

oranžová

615

OL-31/615 24

 

n

OL-31/660 230

n

 

červená

660

OL-31/660 24

 

n

OL-31/dual 230

n

 

žlutá

červená

590/660

45

Osvětlovací těleso OL-31/dual je vybaveno přepínatelným dvoubarevným světelným zdrojem. Je určeno pro fotokomory, kde se pracuje s materiály s odlišnou sensibilizací, např. s nesensibilizovaným a ortochromatickým fotomateriálem nebo modro- a zelenocitlivými rentgenovými filmy.

Provedení pro nízké napětí (24V) umožňuje nahradit existující světelné vybavení s odděleným rozvodem s bezpečným napětím 24V. Osvětlení pro 12 V mohou být použity v mobilních fotokomorách, kde vybavení je napájeno z automobilního akumulátoru 12V.

Rozměry tělesa OL-31 (bez příchytky na zeď) jsou 275x75x50 mm. Ocelové těleso je nastříkáno odolnou vypalovací práškovou barvou (standardní odstín RAL 7032 světle šedá)

  • Použitelnost pro fotografický materiál:

druh materiálu / barva

červená

oranžová

žlutá

zelená

infračerveň

čb. papíry

+

+

+

 

+

multigradační papíry

+

+

   

+

nesensibilizované grafické filmy

+

+

+

+

+

orthochromatické grafické filmy

+

     

+

speciální grafické filmy pro fotoplottery

       

+

modrocitlivé medicinální rtg. filmy

+

+

+

+

+

zelenocitlivé medicinální rtg. filmy

+

     

+

filmy pro průmyslovou radiografii

+

     

+

panchromatické filmy

       

+

barevné papíry

   

+

 

+

Hlavní strana | Negatoskopy NDT | Osvětlení fotokomory | Ostatní vybavení | Informace | Ke stažení | Napište nám | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku