elichem

Hledat

Přejdi na obsah

OL-11

Osvětlení fotokomory

osvětlovací těleso pro lokální osvětlení

Osvětlení pro fotokomoru OL-11 je jednoduchý zdroj bezpečného osvětlení pro práci s citlivým fotografickým materiálem. Osvětlení může být užito pto lokální odvětlení, např. pro osvětlování vyvolávacích misek, vstupních částí vyvolávacích procesorů, bezpečnostní přisvětlování temných komor, koutů, koridorů a v jiných podobných případech.

Svítidlo OL-11 je tvořeno plastovým pouzdrem se zabudovanou elektronikou a pohyblivým připevňovacím držákem. Svítidlo lze přišroubovat na zeď a natočením v držáku může být snadno směrováno do libovolné polohy. Světelný zdroj je tvořen řetězcem světelných diod (LED). Osvětlení je vyráběno pro síťové napětí 220-240VAC 50-60Hz. V případě požadavků může být dodáno také pro napětí 12V nebo 24VDC/AC. Ve speciálních případech, pro práci s několika druhy fotografických materiálů může být osvětlovací těleso dodáno s přepínatelnou barvou světla (napr. žlutou / červenou). Hlavní vypínač a výstupní okno, překryté průhledným plastem jsou umístěny na předním panelu

Kdy použít osvětlení OL-11?

Tento typ osvětlení byl navržen pro lokální přisvětlování, například pro osvětlování vstupní části vyvolávacích automatů při vkládání filmů, nebo části fotokomory při nabíjení kazet. Často jsou tato tělesa používána také na dentálních pracovištích. Jejich světelný výkon není postačující pro osvětlení celé komory, zejména větších rozměrů, pro které jsou určeny typy OL-21 a OL-31.


více ...

Jak jednoduše zkontrolovat vhodnost umístění osvětlovacího tělesa s ohledem na závojování zpracovávaných fotopapírů?

Touto problematikou se zabývá například článek firmy Kodak "How safe is your safelight?", který si můžete stáhnout v originálu ze stránek firmy Kodak, případně stáhnout jeho český překlad.

originální článek

český překlad


Jaká je výhoda světel OL-11/dual?

Tato světla byla vyvinuta speciálně pro pracoviště, kde se současně zpracovávají dva typy rentgenových filmů (modrocitlivý a zelenocitlivý) - tzv. "modrý" a "zelený" program. V takovém případě lze přepínačem zvolit žluté světlo pro modrocitlivé (nesensibilizované) nebo červené osvětlení pro zelenocitlivé (orthochromatické) filmy. Výhoda žlutého osvětlení je v tom, že v této oblasti je oko více citlivé, takže se snímky lépe posuzují. Pokud se v komoře vyvolává jen s konstantní dobou vyvolávání, je možno pro oba režimy použít univerzální červené světlo OL-11/ortho, případně výkonnější modely OL-31/660 a OL-21/660.

Jak těleso upevnit?

Všechna osvětlovací tělesa jsou určena pro upevnění na zeď pomocí hmoždinek a šroubů. Rovněž je možné je upevnit k polici, skříňce nebo podobnému předmětu v blízkosti kyvet.

OL-11

Osvětlovací těleso poskytuje prakticky monochromatické záření s očekávanou životností vice než 50000 hodin a stabilní spektrální složení emitovaného světla. Osvětlení se prakticky nezahřívá a má nepatrnou proudovou spotřebu.

Použitím vhodného typu LED mohou být světelné podmínky v osvětlovaném prostoru přizpůsobeny spektrální sensibilizaci zpracovávaného fotografického materiálu. Dominantní vlnová délka emitovaného světla musí být vždy volena mimo oblast spektrální sensibilizace fotografického materiálu.


Osvětlovací těleso pro fotokomoru OL-11 je vyráběno v následujících základních typech. V případě speciálních požadavků kontaktujte svého dodavatele.

typ osvětlovacího
t
ělesa

230V
st
ř.

24V
ss./st
ř.

12V
ss./st
ř.

příkon
VA

barva světla

vlnová
délka [nm]

počet
LED

OL-11 standard/230

n

   

0,5

žlutá

590

3

OL-11 standard/24

 

n

 

OL-11 standard/12

   

n

OL-11 amber/230

n

   

oranžová

615

OL-11 amber/24

 

n

 

OL-11 ortho/230

n

   

červená

660

OL-11 ortho/24

 

n

 

OL-11 ortho/12

   

n

OL-11 dual/230

n

   

červená

žlutá

590/660

6

OL-11 dual/24

 

n

 

OL-11 green/230

n

   

zelená

550

3

OL-11 green/24

 

n

 

OL-11 infra

n

   

infračerveň

950

Osvětlovací těleso OL-11/dual je vybaveno dvoubarevným přepínatelným světelným zdrojem. Je navrženo pro pracoviště, kde se zpracovávají fotomateriály s různou sensibilizaci, např. nesensibilizované a ortochromatické materiála nebo modro- a zelenocitlivé medicinální rtg. filmy. Infračervená verze svítidla může být použita s infračervenými TV kamerami nebo obrazovými převaděči, citlivými v blízké infračerveni.

Nízkovoltové varianty (24V) umožňují snadnou přestavbu existujících fotokomor s využitím původních elektrických rozvodů s napětím 24V. Osvětlovací tělesa pro 12V mohou být použita v mobilních fotokomorách, napájených z automobilového akumulátoru 12V.

Rozměry svítidla (bez příchytky na zeď) jsou 95x65x35 mm.

  • Použitelnost pro fotografické materiály:

druh materiálu / barva

červená

oranžová

žlutá

zelená

infračerveň

čb. papíry

+

+

+

 

+

multigradační papíry

+

+

   

+

nesensibilizované grafické filmy

+

+

+

+

+

orthochromatické grafické filmy

+

     

+

speciální grafické filmy pro fotoplottery

       

+

modrocitlivé medicinální rtg. filmy

+

+

+

+

+

zelenocitlivé medicinální rtg. filmy

+

     

+

filmy pro průmyslovou radiografii

+

     

+

panchromatické filmy

       

+

barevné papíry

   

+

 

+

OL-11OL-11OL-11OL-11OL-11OL-11

Hlavní strana | Negatoskopy NDT | Osvětlení fotokomory | Ostatní vybavení | Informace | Ke stažení | Napište nám | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku